17 lut Brak komentarzy admin Zdrowe odżywianie , , ,

Zdrowa dieta, czy jak kto woli zdrowe odżywianie to złoty środek do długiego życia w dobrym zdrowiu. Aby przez długie lata czuć się krzepko i prezentować się zdrowo, to już w dzieciństwie wypada ukształtować w sobie niektóre zwyczaje. Oczywiście mowa tutaj o odżywianiu, ale także o aktywności fizycznej i innych warunkach, które determinują zdrowie.
Skoncentrujmy się aczkolwiek na diecie. Jaka powinna być zdrowa dieta? Pewnie powinna być kompatybilna z powszechnie przystępnymi sugestiami, które zostały uformowane i wydane drukiem przez osoby parające się zdrowiem, ale i technologią żywienia, przeważnie dietetycy. Owi profesjonaliści swego czasu skomponowali piramidę żywieniową, która to do dnia dzisiejszego jest najistotniejszą wskazówką dzięki której w prawidłowy sposób możemy rozporządzać naszą dietą.
Piramida żywieniowa konkretyzuje jakie artykuły powinny pojawić się na naszych talerzach systematycznie, a jakie tylko okazjonalnie.
Na samym dnie piramidy figurują produkty zbożowe, nieco wyżej warzywa, owoce, następnie nabiał, na przed ostatnim miejscu piramidy znajdują się: mięso, ryby, warzywa strączkowe zasobne w białko oraz jaja. Na najwyższym szczeblu piramidy żywieniowej figurują tłuszcze. Stosownie z prezentowaną piramidą nasza dieta powinna w głównej mierze opierać się o wyroby zbożowe. Bezwzględnie powinniśmy stronić od tłuszczy, w szczególności tych wielonienasyconych.
Zdrowa dieta, to dieta dostatnia w płyny oraz błonnik pokarmowy. Mieszanina tych dwóch rzeczy pozwoli na oczyszczenie przewodu pokarmowego ze zalegającej żywności, przy tym podkręci tempo przemiany materii.
Pamiętajmy, że złotym środkiem do sukcesu jest umiarkowanie i roztropność.