4 lip Brak komentarzy admin Zdrowe odżywianie , ,

W obecnych czasach wielu ludzi stara się dbać o własne zdrowie, inwestując swój własny czas w wykonywanie ćwiczeń i przyrządzanie zdrowych posiłków. Wzrost ogólnej świadomości sprawia, że coraz częściej skupiamy się na własnym wyglądzie, a co za tym idzie na samopoczuciu. Z drugiej znowu strony, szybki tryb życia wielu z nas, który ma często odzwierciedlenie w stołowaniu się w lokalach oferujących jedzenie typu fast food, powoduje że wielu ludzi dotyka otyłość. Obecne trendy żywieniowe wśród najmłodszych polaków powodują, że u coraz większej liczby dzieci obserwowana jest nadwaga.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje, że jeśli rodzice nie wpłyną na zmianę nawyków żywieniowych swoich pociech, będą się one zmagały z większymi problemami zdrowotnymi w przyszłości. Nieleczona otyłość skutkuje rozwojem chorób naczyniowo-sercowych, cukrzycy 2 typu, zmianami w układzie kostnym, chorobami o podłożu metabolicznym, zaburzeniami w gospodarce hormonalnej i innymi zmianami w organizmie, które przełożyć się mogą na jakość życia. Zauważono również, że nadwaga może w znaczny sposób wpłynąć na samopoczucie i pewność siebie, co z kolei przekłada się na kontakty społeczne i w dużej mierze na radzenie sobie z problemami dnia codziennego. Warto podkreślić, że na otyłość mają także wpływ czynniki genetyczne. Naukowcy sugerują, że za jej rozwój może być odpowiedzialny gen FTO zlokalizowany na szesnastym chromosomie. Dodatkowo, zauważono że wielu z nas traktuje jedzenie jako remedium na otaczający stres.

Podjadanie, zwłaszcza słodkości, to pierwszy krok do nadwagi, a w dalszej perspektywie do zachorowania na otyłość. W trosce o zdrowie swoje i dziecka należy zmienić dotychczasowe przyzwyczajenia. Najlepiej zacząć od wdrożenia w życie zdrowego żywienia. Zbilansowana dieta to największy wróg nadwagi i otyłości. Internet oferuje wiele zdrowych jadłospisów, przygotowanych przez dietetyków, którymi możesz się posiłkować. Oczywiście, warto rozważyć także wizytę u dietetyka, który podchodzi do każdego indywidualnie. Czasami otyłość wynika z toczącej się w organizmie choroby, o której dana osoba nie miała pojęcia. Może ją powodować niedoczynność tarczycy, zespół policystycznych jajników, oraz niedoczynność przysadki. W takich przypadkach zalecane jest podjęcie leczenia choroby pierwotnej. Bywa i tak, że otyłość i nadwaga to efekt przyjmowania niektórych leków, zwłaszcza kortykosteroidów, leków przeciwpłytkowych, psychotropowych i przeciwpadaczkowych. W walce z dodatkowymi kilogramami, przyda się samozaparcie i zwiększenie aktywności fizycznej.

Na początku mogą to być spacery, które wpłyną korzystnie nie tylko na Twoją kondycję, ale i na zdrowie całego organizmu. Z czasem możesz się pokusić o spotkania z trenerem na siłowni, który przygotuje dla Ciebie odpowiedni zestaw ćwiczeń i pomoże uporać się z niechcianą masą ciała. Pamiętaj, że im mniejsza będzie Twoja nadwaga, tym bardziej będziesz zmotywowany do dalszych ćwiczeń. Jeżeli borykałeś się z zachwianą pewnością siebie, może warto również udać się do psychologa? Właściwy balans pomiędzy duszą i ciałem to najlepsza recepta na szczęśliwe życie!