Odchudzanie to proces, który, żeby zakończył się sukcesem, musi składać się z dwóch niezwykle istotnych aspektów, które będą systematycznie przestrzegane przez osobę chcącą pozbyć się nadmiaru kilogramów. To wymaga mocnej siły woli, ale trzeba przyznać, że każdej rzeczy da się nauczyć.
Przykładem jednego z nich są regularne ćwiczenia fizyczne, a drugi stanowi właściwie dobrana i zbilansowana dieta.
Uprawiane sporty, nawet te, które są najbardziej wymagające nie przyniosą chcianego efektu, jeżeli nie będą szły w parze z właściwą dietą. Aktywność fizyczna wpływa na proces spalania spalania tkanki tłuszczowej i rzeźbienia mięśni oraz modelowania sylwetki, jednakże nawet ćwiczenia, które są traktowane jako najbardziej skuteczne nie przyniosą oczekiwanego skutku jeśli nie będą wspierane dobrze dobraną dietą. Osoba próbująca usilnie zwalczyć nadmiar kilogramów, powinna przede wszystkim zatroszczyć się o dostarczanie odpowiedniej ilości wartości odżywczych oraz przestrzegać tego, by nie wprowadzić zbyt dużej ilości kalorii.
Dieta nie zawsze musi oznaczać nudne i niezjadliwe pokarmy. Istnieje mnóstwo pomysłów na pyszne dietetyczne przepisy kulinarne. Powinny one jednak składać się z ograniczonej ilości tłuszczów, zbilansowanej ilości węglowodanów i dużej ilości białka. Ten, ostatni składnik ważny jest głównie przy rozwijaniu mięśni, jak również pomaga spalić tkankę tłuszczową. Pokarmy odchudzające powinny stanowić również bogate źródło witamin.
Odchudzanie nie musi oznaczać rezygnacji z tego, co lubimy. Wystarczy przejrzeć dietetyczne poradniki i odpowiednie przepisy kulinarne, by udowodnić sobie, że jeść zdrowo, może oznaczać również i w dobrym guście, a dieta nie musi być symbolem nudnych i ascetycznych posiłków.