Każda z nas najprawdopodobniej spotkał się kiedyś ze słowem cellulit. Zamienne nazwy to skórka pomarańczowa oraz lipodystrofia. Czym właściwie jest i jak się objawia cellulit? Jest to odkładanie się tkanki tłuszczowej w nieodpowiednim rejonie, a także w niewłaściwej formie. W konsekwencji, skóra w rejonie występowania cellulitu jest mocno pofałdowana. Cellulit stanowi problem natury estetycznej dla większości kobiet. Według wybranych szacunków, aż do 90% z nich musi zmagać się ze skórką pomarańczową.

Komu grozi pojawienie się cellulitu?
Wśród społeczeństwa funkcjonuje przekonanie, że występowanie cellulitu grozi przede wszystkim kobietom otyłym. Jest to jednak mit, dlatego, że może on występować tak samo u osób z otyłością, jak i u tych całkiem szczupłych. Mimo, że lipodystrofia nieczęsto występuje w okresie dojrzewania, to jednak z jej powodu cierpią zarówno młode jak i starsze kobiety.

Jak pozbyć się cellulitu?
Podstawą w walce ze skórką pomarańczową jest prowadzenie odpowiedniego stylu życia. Co jest najważniejsze? Zapewne nikogo nie zdziwi, że przede wszystkim są to zbilansowana dieta oraz zwiększona aktywność fizyczna. Te obydwa czynniki są zdecydowanie niezbędne, jeżeli zależy nam aby zachować skórę w dobrym stanie. Jeżeli chodzi o sposób odżywiania, to najważniejszym jej składnikiem, jest, w tym przypadku, błonnik.
Poza tym, poza dietą i aktywnością fizyczną, dobrze byłoby także prawidłowo dbać o swoją skórę. Konsekwentne nawilżanie i natłuszczanie ciała sprawi, że prawdopodobnie uda się uniknąć powstania cellulitu, lub pozbyć się go, jeśli już zdążył się wytworzyć.

Bardziej zaawansowane metody walki z cellulitem.
Nie raz może się zdarzyć tak, że pomimo stosowania odpowiedniej diety, systematycznych ćwiczeń oraz nawilżania i natłuszczania skóry, nadal nie wiesz w jaki sposób możesz pozbyć się cellulitu. Jeśli nic nie pomaga, trzeba rozważyć bardziej inwazyjne metody.
Istnieje co najmniej kilka zabiegów wykonywanych przez kosmetyczki lub także przez lekarzy. Jednym z nich jest endermologia. Procedura ta ma za cel wzmocnienie skóry, a także usunięcie obrzęku podskórnego.
Aby zlikwidować cellulit stosuje się również ultradźwięki. Procedury w których się je wykorzystuje opierają się na usuwaniu cząsteczek tłuszczu.
Inny zabieg to mezoterapia. Zabieg ten polega na iniekcyjnym wprowadzeniu do skóry odpowiednich preparatów. Warto zauważyć, że tę procedurę stosuje się tylko w połączeniu z innymi metodami walki z cellulitem.
Poza tym, laser jest często wykorzystywany do poprawienia stanu skóry. Dzięki procedurom laserowym skóra staje się bardziej sprężysta i wolna od niechcianego cellulitu.
Zabiegi mogą skutecznie zredukować cellulit, natomiast dobrze jest pamiętać o ich ograniczeniach. Ich najistotniejszą wadą jest stosunkowo wygórowana cena.