Czasem zdarza się, że zaniedbamy swój sposób odżywiania, tym samym doprowadzając się do złego samopoczucia i pogorszenia nastroju. Jednocześnie w wielu miejscach przybywa nam nadprogramowych centymetrów, a ulubione dopasowane ubrania musimy schować na samym dnie szafy. Wówczas najczęściej podejmujemy mocną decyzję – czas przejść na dietę.

Część z nas nie próbuje nawet poszukać sugestii profesjonalnych dietetyków, lecz zaczyna odchudzać się we własnym zakresie, nadmiernie redukując ilość kalorii lub wykluczając niektóre grupy produktów ze swojego jadłospisu. Takie postępowanie to wielki błąd – nawet jeśli nie doprowadzi do pogorszenia naszego zdrowia, to szybko zniechęci nas do prowadzenia wyznaczonej diety. Jadłospis, który dla siebie opracujemy nie może być zbyt restrykcyjny. Wystarczy, jeżeli będziemy przestrzegać podstawowych założeń – ograniczymy spożycie cukru, smażone potrawy zamienimy na te gotowane na parze, 3 duże posiłki zmienimy w 5 mniejszych, jedzonych o określonych porach.

Dieta może być naprawdę smaczna – w doborze optymalnych przepisów z pewnością pomoże nam dietetyczna książka kucharska. Od pewnego czasu zdrowe przygotowywanie posiłków jest w modzie, dlatego z pewnością można znaleźć wiele tytułów autorstwa specjalistów w pobliskiej księgarni.