Kobiety są z natury perfekcjonistkami. Nie cenią przypadkowości. Dlatego również, pragną mieć wszystko pod kontrolą. Kwestia wyglądu to dla nich bardzo istotna rzecz. Nadchodzące lato, czy też ważna uroczystość rodzinna to świetny impuls do wprowadzenia zmian. Utrata ładnej sylwetki to dla nich cios. Kiedy przybiorą na wadze, nie marginalizują tego, natychmiast podejmują działania. Muszą jednak w pierwszej kolejności odpowiedzieć na istotne pytanie, w jaki sposób można szybko schudnąć.
Propozycji działania jest wiele, ale najbardziej efektywny z nich to ograniczenie ilości spożywanych pokarmów. Kiedy pragniemy szybko następujących rezultatów, to najlepiej sprawdza się dieta niskokaloryczna. Jest ona dość ekstremalna. Nie należy również do zbyt zdrowych. Posiada jednakową liczbę zwolenników, co przeciwników wśród lekarzy i specjalistów od dietetyki.
Opiera się na zasadzie, że organizm człowieka powinien dziennie przyjąć mniej niż tysiąc kalorii. Pokarmami dozwolonymi w tego rodzaju kuracji są różnego rodzaju produkty spożywcze- koktajle, zupy, napoje, oraz batony, a także owsianki. Zbijanie kilogramów powinno przebiegać pod czujnym okiem dietetyka. Kontrola lekarska zwiększa poczucie bezpieczeństwa pacjenta oraz zapobiega późniejszym powikłaniom.
Organizm ludzki zmuszony do wysiłku oraz bardzo dużych wyrzeczeń, sięga do naszych rezerw energetycznych oraz reaktywuje szybsze chudnięcie. W diecie ważne są też indywidualne cechy danej osoby: jej wiek, wzrost, posturę, przebyte choroby. Wyłącznie spełnienie wszystkich tych aspektów da nam całkowitą pewność, że proces odchudzania przyniósł pozytywne skutki oraz spełnił wszystkie oczekiwania.