Problem z nadwagą i otyłością jest bardzo duży. Zjawisko nadmiernej konsumpcji, życie w pośpiechu, brak aktywności fizycznej, wszystko to prowadzi do nadmiernej masy ciała.
Co więc zrobić aby pozbyć się nadmiarowych kilogramów, w jaki sposób schudnąć? Bez wątpienia trzeba zmodyfikować swoje nawyki związane z codziennym odżywianiem. Nie jest to proces krótkofalowy oraz zawsze trzeba o tym pamiętać. Bardzo często dręczymy się tak zwanymi dietami cud, przechodzimy na kilkudniowe głodówki, które w błyskawicznym czasie mają sprawić, że zrzucimy zbędne kilogramy. Nie tędy droga. Tego typu działania bardzo często kończą się często spotykanym efektem jojo, czyli osiągamy odwrotny efekt niż pierwotnie zamierzony.
Dieta nie powinna być czymś koniecznym/nieprzyjemnym. Najważniejsze jest to żeby zaprzyjaźnić się ze zdrowymi produktami: warzywami, owocami, nietłustym mięsem (drób, ryby), spożywać wystarczające ilości płynów (przede wszystkim wody).
Zdrowe odżywianie pozwala nam na spożywanie tak na prawdę wszelkich potraw, które dotąd gościły na naszych stołach. Jak zrzucić kilogramy na takiej diecie? Nic prostszego, zazwyczaj do redukcji masy ciała wystarczy ograniczenie ilości zjadanych pokarmów.
Kolejnym krokiem jest pozbycie się z diety cukrów oraz soli. Oczywiście nie chodzi tutaj o całkowite wyeliminowanie słodyczy i słonych potraw. Bardziej mamy tutaj na myśli przekąski, które są główną przyczyną przybierania na wadze.
Kiedy mowa o przekąskach trzeba zarazem wspomnieć o wieczornym/ nocnym podjadaniu. Kiedy na prawdę pragniemy schudnąć musimy zrezygnować z podjadania przed snem. Jeśli odczujemy głód zjedzmy jabłko albo inny owoc.